Kwiaty na betonie.


rsz_kwait_na_bet8

Barwniki polimerowe  w dłoniach artysty zmieniają wygląd betonu w fantazyjny świat wzorów i kolorów. Taki właśnie projekt w ramach poznania możliwości doboru barw i tworzenia efektów artystycznych na betonie z użyciem barwników polimerowych postanowiła zrealizować artystka Pani Barbara Sienicka – Kalmus. Pierwszy kontakt z przygotowanymi kolorami barwnika, zaczął się od doboru ich nazw do odnośników w palecie malarskiej, co ma istotne znaczenie przy doborze kolorów do planowanych barw w projekcie malarskim. I tak nazwy pigmentów na naszej palecie barw w odniesieniu do palety malarskiej  zostały określone tak : „czerwień utleniona” to „cynober”, „żółty utleniony” to „ugier”, „niebieski” to „błękit paryski” „zielony” to „zieleń szmaragdowa” a „fioletowy” to „purpura”. Po odpowiednim dopasowaniu kolorów, Pani Barbara przystąpiła do wytyczenia osi bazowego wzoru w stosunku do istniejących drzwi, którym miały być płatki kwiatu rozmieszczone w pięciokącie foremnym.

kwiaty na betonie baza             rsz_kwaity_na_betonie_2

Jako podkład pod płatki kwiatów wybrała : biały, bezbarwny, czarny i  kolor surowego betonu.

rsz_kwiaty_na_betonie_3

W tym miejscu przyszedł czas na nałożenie kolorów. I tak ,od środka płatków, artystka wybrała 3 różne barwne efekty. W pierwszym płatku są to kolory : niebieski, zielony i żółty.

W pierwszym płatku są to kolory : niebieski, zielony i żółty.

W drugim kwiecie : zielony, niebieski i fiolet.

rsz_kwaitna_bet5

Zaś w trzecim : niebieski, fiolet i purpurę.

rsz_kwaina_bet6

Pasy boczne wokół kwiatów Pani Barbara wykonała odcieniami szarości, a jako tło wybrała kolory pośrednie pomiędzy cynobrem a żółtym.

rsz_kwait_na_bet7

Dla uzyskania efektów specjalnych, widzianych pod różnym katem naświetlenia,  do kolorów polimerów artystka użyła dodatków metalicznych i perłowych. Z uwagi na padające na posadzkę światło wybrane zostało polimerowe zabezpieczenie satynowe. Ze sprawdzonych podczas prób zabezpieczeń, Pani Barbara wybrała jednoskładnikowy wodny polimer uretanowo akrylowy o 30 % zawartości ciał stałych  oraz wosk polimerowy . Oba produkty w opcji satyna. W efekcie końcowym  po dodaniu do środków kwiatów wzorków wykonanych barwnikiem polimerowym z dodatkami metalicznymi i perłowymi powstała posadzka, którą zatytułowałem „Kwiaty na betonie”.

rsz_kwait_na_bet8

Bardzo dziękujemy pani Barbarze Sienickiej -Kalmus za wykonanie zdjęć i  opisu  wykonania poszczególnych etapów prac, które mogliśmy opisać w tym artykule. Za zgodą autorki, podaję jej adres  mailowy do kontaktu basikonik35@gmail.com

07 Apr 2018, Napisany przez admin w dziale artykuly,posadzki - rembrandt,Uncategorized, . Tagged , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Doceniasz post?

Podziel się informacją:

  • fb
  • twitter

  • Nasz Twitter

    • ...loading Twitter Stream
  • Najnowsze posty

  • Połącz z facebookiem

https://arel.pl/wp-content/themes/press